Uniwersalne, wszechstronne i mobilne laptopy to stałe wyposażenie każdego biura.
Każdego roku tysiące urządzeń trafia do użycia pracowników. Po kilku latach eksploatacji jest wymieniane na nowe. A co z używanymi laptopami biznesowymi?
Scenariuszy dotyczących losów używanych laptopów w firmie może być kilka. Pierwszy – najbardziej optymistyczny to ponowna sprzedaż. Jeżeli urządzenie jest w pełni sprawne, pracuje wydajnie, nie pojawiają się błędy systemowe jak najbardziej może być nadal używane. Jeżeli dodatkowo było eksploatowane właściwie, nie posiada zadrapań, plam i fizycznych uszkodzeń obudowy jego wartość rynkowa może być naprawdę wysoka. Nie tylko możliwa będzie ponowna sprzedaż ale prawdopodobnie firma może liczyć na całkiem dobry zwrot z inwestycji.
W przypadku laptopów, których obudowa została nieco mocniej zniszczona podczas eksploatacji a podzespoły nie są wydajne w pełni zalecamy prace serwisowe. To oznacza na początek wydatki, które jednak bardzo szybko się zwrócą. Zwykle trzeba naprawdę niewiele by nie tylko zyskać możliwość sprzedaży ale również całkiem dobrą cenę.
Możliwości ponownego sprzedaż komputerów używanych jest wiele. Można samodzielnie poszukać nabywców. Jest to jednak czasochłonne i przy niewielkim doświadczeniu może oznaczać dłuższy czas oczekiwania na efekt.
Najlepiej zlecić zadanie firmom specjalizującym się w skupie i późniejszej sprzedaży używanych laptopów.
Zajmą się one ich przygotowaniem.
Audyt techniczny, wycena – to już nie będzie problem i zadanie zespołów wewnętrznych firmy sprzedającej. Dodatkowo kupujący jako pierwsi złożą ofertę odkupu ewentualnie mogą pośredniczyć w dalszej sprzedaży. A to może znacznie ułatwić proces wymiany laptopów w firmie i szybciej przyniesie pieniądze na nowe zakupy sprzętu.
Jeżeli używane laptopy nie będa mogły być przywrócone do pełnej sprawności pozostaje jeszcze jedno wyjście na ich monetyzację – sprzedaż podzespołów. Często są one poszukiwane i mogą osiągać całkiem pokaźne ceny w sieci sprzedaży używanego sprzętu komputerowego. Warto więc rozważyć sposób i poszukać zainteresowanych zakupem firm.
Ostatni krok w działaniach dotyczących wycofania w firmie serii używanych laptopów jest ich utylizacja. oczywiście dotyczyć to będzie wyłącznie urządzeń w najgorszym stanie, których koszty naprawy przekraczają znacznie możliwe zyski ze sprzedaży. Zupełnie zniszczone laptopy, przestarzałe czy uszkodzone podzespoły i wszelkie akcesoria niepotrzebne i niemożliwe do dalszej eksploatacji należy utylizować. W praktyce oznacza to konieczność wszczęcia procedury uzyskania Karty Przekazania Odpadu. Wydać ją mogą wyłącznie firmy recyklingowe uprawnione do tego rodzaju działań. Pamiętaj zużyty sprzęt elektroniczny to elektrośmieci. Firmy muszą je utylizować zgodnie z przyjętym formacie porządkiem. Błędy przy działaniach związanych z utylizacją mogą sporo kosztować właściciela laptopów. warto więc nie bagatelizować tematu.