Monitorowanie działań firmy

Monitorowanie działań firmy

Na pewno nieraz widzieliśmy jak coś jest transportowane w przyczepie.

Często, gdzieś na ciężarówce napisana jest nazwa firmy transportowej. Każdy z nas zapewne domyśla się, że założenie i prowadzenie takiej firmy wiąże się z ogromnymi kosztami, jednak z drugiej strony może też przynosić ogromne zyski. Warto wiedzieć, że byłoby to zdecydowanie bardziej utrudnione gdyby nie telematyka transportu. Co to takiego i co w rzeczywistości daje?

Telematyka transportu – do czego służy?

Jest to pojęcie skomplikowane tylko na pierwszy rzut oka, bo tak naprawdę nie jest to nic innego jak tylko nowoczesne systemy informatyczne zastosowane w firmie transportowej, które mają na celu znaczne usprawnienie całej pracy. Dla przykładu zapewne domyślamy się, że mając własnych kierowców w takiej firmie trzeba ich jakość kontrolować. Dzięki wspomnianym systemom jest to jak najbardziej możliwe. Chodzi tutaj przede wszystkim o transporty odbywające się na długich trasach. Aby wszystko kontrolować na bieżąco wykorzystuje się łączność radiową czy Internet. W zasadzie bez tego byłoby to po prostu niemożliwe, a tak możemy być ze wszystkim na bieżąco nawet wtedy, gdy nasze ciężarówki oddalone są od siedziby firmy o kilkanaście tysięcy kilometrów.
Monitorowanie działań firmy

Jak wygląda taki system?

Sam system telematyczny jednak jest dość skomplikowany i składa się z wielu elementów, a zazwyczaj są to: systemy łączności radiowej, urządzenia monitorujące pogodę, radary, bazy danych drogowych, systemy nawigacji i wiele innych. Właśnie to wszystko jest w stanie skutecznie ułatwić nam pracę w firmie transportowej. Nie można zapomnieć, że występuje w takim systemie także bardzo wiele czujników czy detektorów, które przesyłają wszystkie zapisy na bieżąco. Dla przykładu, dzięki takiemu systemowi jesteśmy w stanie obniżyć koszty paliwa na jednym transporcie nawet o kilkaset złotych co jest bardzo dobrym wynikiem w dużej firmie.