Sushi na stałe zagościło w polskiej kuchni. To tradycyjne danie, wywodzące się z Japonii, zachęca nie tylko smakiem, ale również i apetycznym wyglądem. Ryba z warzywami czy owocami morza, otulona wodorostami nori i ryżem przyciąga wzrok i zachęca do konsumpcji, również i najmłodszych członków rodziny. Nic dziwnego, bo pokochali ją ludzie niezależnie od kraju i wieku. Czy podawanie sushi dzieciom jest jednak bezpieczne? To dylemat większości rodziców, świadomie komponujących menu swoich pociech. Jakie sushi wybrać dla dziecka i czy w ogóle może ono delektować się tym azjatyckim specjałem? Przeczytaj, by rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy.
Sushi w diecie dziecka
Najwięcej kontrowersji w składzie sushi budzi surowa ryba, stanowiąca podstawowy składnik przysmaku z Japonii. Wielu rodziców boi się, że brak jakiejkolwiek obróbki termicznej może prowadzić do spożycia pasożytów lub bakterii, niebezpiecznych dla zdrowia, a czasem nawet życia dzieci. Jak się jednak okazuje, zagrożenie można wyeliminować, korzystając ze sprawdzonych źródeł i serwując swoim pociechom najwyższej jakości potrawy. Aby to zrobić, warto zaufać specjalistom, z których usług zadowolone jest całe grono stałych klientów. Jednym z miejsc, w których spróbować można różnych rodzajów sushi, powstających ze świeżych produktów najlepszej jakości, jest krakowski lokal Sushi Friends, mieszczący się przy ul. Klonowica 26 na Podgórzu Duchackim, 30-654 Kraków (Tel. 736 244 188). W szerokiej ofercie menu restauracji na stronie https://www.sushifriends.com.pl/menu, znajduje się m.in. sushi nigri, hosomaki czy futomaki oraz inne dania kuchni azjatyckiej. Dla rodziców, którzy woleliby jednak zrezygnować z surowej ryby, w menu umieszczono również pozycje wegetariańskie, które smakują równie dobrze, a pozwalają zaoszczędzić nieco niepotrzebnego stresu i nerwów.
Kiedy podać dziecku sushi?
Dieta dzieci to temat budzący często konflikty i kontrowersje. Współczesne zalecenia jasno podkreślają korzyści, płynące z rozszerzania diety dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia. Chociaż gotowany ryż wprowadzić można do menu malucha już w 6 miesiącu, na kolejne produkty, składające się na rolkę sushi, trzeba jeszcze nieco poczekać. Surowa ryba, taka jak chociażby tuńczyk, będzie trawiona przez organizm dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 roku. Wówczas można rozpocząć przygodę ze specjałami kuchni azjatyckiej. Co ważne, poza charakterystycznym smakiem, który pokochał niemalże cały świat, sushi to również prawdziwa bomba witaminowa dla młodego organizmu. Znaleźć w nim można mikroelementy, składniki odżywcze, białka i witaminy, których człowiek potrzebuje, by rozwijać się i funkcjonować. Bogactwo smaków sprawia, że każdy maluch z pewnością znajdzie swoją ulubioną wersję.
Jak przygotować sushi dla dzieci?
Sushi dla dzieci należy przygotować przede wszystkim świadomie. Nie warto sięgać po przypadkowe produkty, pochodzące z niewiadomych źródeł. Niestety, ryba może być skażona groźnymi bakteriami i pasożytami, a także zanieczyszczona metalami ciężkimi, jak rtęć czy ołów. Wszystko to powoduje, że rodzice z dużym dystansem podchodzą do serwowania swoim maluchom specjałów azjatyckiej kuchni. Wystarczy jednak upewnić się, że źródło, z którego pochodzi ryba jest w pełni bezpieczne, by móc z całą rodziną cieszyć się smakiem najlepszego sushi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy jednak zrezygnować z zakupu poszczególnych komponentów. Czy to oznacza również całkowitą rezygnację z japońskiego przysmaku? Oczywiście, że nie. Wspomniana już restauracja Sushi Friends, oferuje swoim klientom dostawę pod wskazany adres. Odbywa się ona w wyznaczonej strefie, którą sprawdzić można pod adresem https://www.sushifriends.com.pl/strefy-dostawy, jednakże istnieje również możliwość dostarczenia potraw poza nią, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe jest wprowadzenie do diety dzieci sushi ze sprawdzonego źródła mając pewność, że pociechom zaserwowany został pełnowartościowy posiłek z najwyższej jakości produktów.