Oryginalne tonery do drukarek czy zamienniki?

Oryginalne tonery do drukarek czy zamienniki?

W poszukiwaniu oszczędności związanych z codzienną obsługa drukarek wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupować do nich oryginalne tusze i tonery, czy może skorzystać z tańszych odpowiedników? I o ile oba te rozwiązania są ciekawe, to mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Co warto wiedzieć o oryginałach i czy w czymś im ustępują zamienniki?

Różnice między oryginałami i zamiennikami w tuszach i tonerach

Pierwszą i zasadniczą różnicą jest oczywiście cena. Oryginalne tusze i tonery do drukarek są zdecydowanie droższe niż zamienniki, co wynika bezpośrednio z marki producenta, jego renomy na rynku, doświadczenia i zaufania, jakie jakością zbudował sobie wśród klientów. Zamienniki tworzone są z kolei przez inne firmy, najczęściej o mniejszym doświadczeniu i reputacji niż oryginał. Jednocześnie wcale nie znaczy to, że ich produkty są w jakikolwiek sposób gorsze jakościowo. Bardzo często okazuje się, że tusz czy toner będący zamiennikiem jest równie wydajny co oryginał, a kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych mniej. W poszukiwaniu odpowiednich do swojej drukarki zamienników warto korzystać z ofert dostawców, którzy sprawdzają zamienniki i dbają o to, by sprzedawane przez nich produkty były najwyższej jakości. Dla przykładu firmą, w której można dostać zarówno oryginały, jak i zamienniki jest marka https://druk-pol.pl. Osoby, które cenią sobie oryginalne produkty znanych marek z pewnością mimo ich ceny pozostaną im wierne, natomiast Ci, dla których brand jest mniej istotny, a liczą się oszczędności w portfelu, wybiorą zamienniki.

Warto wiedzieć, że firmy wytwarzające zamienniki dbając o swoją sprzedaż i zyski coraz częściej wprowadzają na rynek naprawdę świetne produkty w atrakcyjnych cenach. Wg statystyk ich reklamacyjność waha się w granicy ledwie 3 do 5% wszystkich sprzedawanych produktów, więc jest stosunkowo niewielka w zestawieniu z oszczędnościami, jakie można dzięki nim uzyskać. Rzetelni producenci zamienników umożliwiają oczywiście ich reklamację, dzięki czemu ryzyko trafienia na firmę, której odpowiedniki tonerów są słabe, jest naprawdę niewielkie.

A może tonery regenerowane? Co to jest?

Alternatywną możliwością i dla oryginałów tuszy i dla ich zamienników są tzw. tonery regenerowane. Czym one są? W dużym uproszczeniu są to tusze, które powstają poprzez dosypywanie środka drukującego do starych tonerów wykorzystywanych wcześniej i odzyskanych do ponownego użytku. Tego rodzaju tonery cieszą się równie dużym uznaniem, co zamienniki ponieważ dodatkowo bazują na produktach, których nie trzeba było wyrzucać, szkodząc przy okazji środowisku, ale użyto je wielokrotnie. Takie toner regenerowany minimalizuje ilość odpadów, jakie później latami zalegają na wysypiskach, a poprzez dosypanie do niego substancji drukującej może być używany wielokrotnie. Nie wchodzi tu w grę ani strata na jakości drukowania, ani na wydajności takiego tonera, a cena wciąż pozostaje bardzo atrakcyjna. Jedyny minus: toner wykorzystywany latami, może się po prostu zacząć z czasem psuć.