Słoneczny prąd w wakacje

Słoneczny prąd w wakacje

Jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy?

Fotowoltaika jest często wybieranym sposobem na zasilanie domku letniskowego.  Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać właściciele domków, które znajdują się daleko od sieci.

Instalacje fotowoltaiczne dają najwięcej prądu w ciepłych miesiącach – czyli w sezonie letnim. Baterie i kolektory słoneczne można instalować na prawie każdym pokryciu dachowym. Najlepiej sprawdzają się dachy o nachyleniu 30 – 35 stopni od strony południowej.

Panele i kolektory słoneczne – różnice

Ważnym elementów kolektorów słonecznych i paneli są ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną w prąd stały. Następnie za pomocą inwertera prąd stały zamieniany jest w prąd zmienny. W przypadku paneli fotowoltaicznych wytwarzany prąd zostaje przesłany do sieci lub magazynowany. W przypadku kolektorów słonecznych prąd zasila grzałkę lub termostat, który podgrzewa wodę. Podsumowując panele elektryczne, przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Z kolei kolektory słoneczne wykorzystują wytworzony prąd do ogrzania wody. Oba ekologiczne rozwiązania cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców domków jednorodzinnych. Zaletą obu rozwiązań jest niezależność energetyczna, możliwość obniżenia rachunków za prąd.

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Decyzja o zakupie fotowoltaiki wymaga przemyślenia. Wiele sprzedawców przedstawia oferty obniżenia rachunków za prąd, a następnie namawia klienta, by jak najszybciej podjął decyzję o zakupie. Często klient nie zna rzeczywistych kosztów, ani informacji technicznych dotyczących paneli. Negatywne doświadczenia z fotowoltaiką sprawiają, że wiele osób podchodzi scepytycznie do tej technologii.

Jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy?

Jaki zestaw fotowoltaiczny na domek letniskowy – oto kilka przydanych wskazówek.

 • Bezpieczny – Sklep Ekowolt działa na rynku od 8 lat. Firma stawia na jakość i ekologię. W sklepie można też kupić części zamienne do zestawów.  Opis każdego produktu zawiera szczegółowe informacje techniczne.
 • Od zaufanego dostawcy – Sklep Ekowolt otrzymała ocenę 5.0 w rankingu Trusted Shops. To oznacza, że cieszy się zaufaniem klientów.
 • Odpowiadający potrzebom energetycznym – zestaw fotowoltaiczny należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego.
 • Opłacalny – Zgodnie ze starym systemem rozliczania energii, użytkownicy decydowali się na zakup dużych instalacji fotowoltaicznych, aby zgromadzić nadwyżkę. Zgodnie z nowym systemem nie będzie to już opłacalne. W przypadku instalacji do 40 kW sprawa wygląda inaczej. Zgodnie z prawem budowlanym takich instalacji nie trzeba przyłączać do sieci. Oznacza to, że wyprodukowany prąd można w pełni wykorzystać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zestawach solarnych Off grid. Zapraszam na stronę https://ekowolt.pl/zestawy-solarne-off-grid

Słoneczny prąd w wakacje

Czy podłączanie paneli fotowoltaicznych do sieci jest konieczne?

Fotowoltaika gwarantuje niezależność elektryczną. Jednak to nie takie proste, jak się wydaje. Każda standardowa instalacja musi być podłączona do sieci. Nawet w przypadku awarii instalacji, należy odłączyć panele. Inaczej jest w przypadku panelu off grid. Są to panele o mocy do 40 kW, zwane także panelami hybrydowymi.

Off grid – wymogi

Wymogiem koniecznym do zainstalowania zestawu fotowoltaicznego off grid jest domu do sieci energetycznej.
W przypadku domów jednorodzinnych takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne. Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne nie zawsze będą produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej.

Off grid w domku letniskowym

Takie rozwiązanie jest opłacalne dla właścicieli domków letniskowych niż podłączenie go do sieci. Latem zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze, więc moc do 40 kW powinna wystarczyć.

Podsumowanie

Fotowoltaika i kolektory słoneczne off grid są tańsze od standardowych zestawów fotowoltaicznych. Zapewniają też większą niezależność energetyczną.
Podłączenia do sieci możesz uniknąć tylko wtedy, gdy Twoja instalacja ma mniej niż 40 kW mocy. Z drugiej strony urządzenia elektroniczne jak żarówki LED, laptop czy smartfon nie wymagają dużego napięcia. Dzięki kolektorom słonecznym off grid możesz zasilić grzałkę lub termofor — urządzenia grzewcze, które zwykle pobierają dużo prądu. To na pewno oszczędność.

Off grid – gdzie kupić?

Wiele sklepów, takich jak Ekowolt oferuje szeroki wybór paneli fotowoltaicznych i kolektorów cieplnych, których nie musisz podłączać do sieci. Firma od 8 lat sprzedaje urządzenia energetyczne i elektroniczne znanych marek. Misją sklepu jest promowanie zielonej energii poprzez dostarczanie użytkownikom produktów wysokiej jakości. Oferuje panele z ogniw monokrystalicznych wysokiej jakości bardzo wydajne niezależnie od zmieniających się warunków pogodowych.

Kliknij, żeby zapoznać się z ofertą https://ekowolt.pl/zestawy-solarne-off-grid

Kamper i fotowoltaika to dobrana para. Co łączy camper i panele fotowoltaiczne? Więcej niż możesz przypuszczać. 

 • Po pierwsze – oszczędność. Nocleg w camperze jest tańszy niż ten w hotelu. Fotowoltaika to technologia, która pozwala wytwarzać prąd z energii słonecznej i w ten sposób oszczędzić. 
 • Po drugie – niezależność. Camper to dom, który możesz zaparkować, gdzie chcesz. Panel fotowoltaiczny możesz zainstalować prawie wszędzie. Na gruncie, na dachu garażu, domku letniskowego, a nawet campera. 

Zestaw solarny do kampera – rozwiązania

Standardowe instalacje fotowoltaiczne należy przyłączać do sieci. Jak jest w przypadku kamperów?  Na dachu kampera instalowane są panele off grid o mocy wystarczającej, aby zapewnić pasażerom/mieszkańcom kampera darmowy prąd. Ogniw o takiej mocy nie trzeba podłączać do sieci. Dach samochodu to miejsce szczególnie nasłonecznione, co pozwala na wytworzenie dużej ilości energii. Ale nie zawsze. Dlatego niezbędnym elementem takiej instalacji są  akumulatory żelowe. Dla potrzeb kampera akumulator o mocy 120-150 amperogodzin w zupełności wystarczy. Stosowanie akumulatorów o większej pojemności nie jest konieczne. 

Wybór akumulatora zależy od zapotrzebowania energetycznego. W camping carze, jest to na ogół mała lodówka, ładowarki do telefonów, suszarka do włosów, czajnik elektryczny oraz oświetlenie. Zestaw solarny do kampera o mocy 150 kW wystarcza w zupełności, by dostarczyć odpowiednią ilość energii. 

Panele na dachu kampera – rodzaje

 • Panel sztywny – panele sztywne są stosowane w standardowych instalacjach fotowoltaicznych. Panel elastyczny – o wiele lżejszy niż panel sztywny, można go montować także na nierównych powierzchniach. Aby go zamocować, wystarczy użyć kleju odpornego na zmienne warunki pogodowe i promieniowanie UV. Klej nakłada się na narożniki montażowe.

Z czego składa się zestaw solarny do kampera?

 • Panel słoneczny monokrystaliczny. 
 • Regulator ładowania — niezbędny w każdej instalacji typu off grid, reguluje pracę akumulatora.
 • Zestaw kabli solarnych zakończonych kolektorami — łączą panele słoneczne z akumulatorem
 • Akumulator żelowy

Zestaw solarny do kampera można zamontować samodzielnie lub skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych. 

Gdzie kupić zestaw solarny do kampera? 

Sklep Ekowolt oferuje rozwiązania dla tych, którzy chcą się cieszyć darmowym prądem w czasie podróży. Zestawy można montować na dachach camping carów i przyczep campingowych, a także łodzi. Ich niewielki rozmiar sprawia, że można je instalować także na altankach oraz działkach rekreacyjnych. Z ofertą sklepu można zapoznać się tutaj: https://ekowolt.pl/zestawy-sloneczne-kampery – Sklep Ekowolt działa na rynku od 8 lat, oferując rozwiązania z branży OZE wysokiej jakości. Panele solarne na dachu to tylko jedno z wielu oferowanych innowacji w zakresie energii odnawialnej. 

Działanie turbiny wiatrowej jest proste. Siła wiatru sprawia, że łopaty wirnika obracają się, co sprawia, że w generatorze wytwarzany jest prąd. Turbiny kojarzą się głównie z farmami wiatrowymi, jednak obecnie przydomowe turbiny prądotwórcze cieszą się coraz większym powodzeniem wśród entuzjastów zielonej energii. Zarówno energię słoneczną, jak i wiatrową można przesyłać do sieci i rozliczać nadwyżki na zasadach net billingu lub magazynować. Dzięki temu te dwie technologie OZE mogą się uzupełniać.

Zarówno elektrownie słoneczne i wiatrowe mają swoje ograniczenia. Fotowoltaika nie będzie pracować w nocy, a turbina wiatrowa – w bezwietrzne dni. Turbiny wiatrowe można traktować jako uzupełnienie dla fotowoltaiki. Tak w bezwietrzny dzień, kiedy turbina wiatrowa nie działa, panele mogą produkować prąd.

Prąd z wiatru w Twoim domu

Turbiny prądotwórcze dostępne w sklepie Ekowolt są wykonane z trwałych materiałów na bazie nylonu i aluminium. To sprawia, że są zarówno lekkie, jak i wytrzymałe. Aby zainstalować turbinę wiatrową nie potrzeba wiele przestrzeni. Można ją z powodzeniem zamontować na dachu, gruncie lub słupie. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, przydomowa elektrownia wiatrowa może zapewnić dodatkowe źródło prądu.

Turbiny prądotwórcze — ceny

Koszt turbin prądotwórczych zależy przede wszystkim od jej mocy. Inne ważne parametry, na które zwrócić uwagę to:

 • materiał
 • prędkość rozruchu
 • moc znamionowa
 • prędkość graniczna wiatru.

Turbina prądotwórcza mała

Turbina wiatrowa 90W DC 12V kosztuje 550 zł ma niewielką prędkość rozruchu. Oznacza to, że śmigła mogą się obracać już przy prędkości wiatru 1/5 m/s. Posiada 6 łopat. Jej moc znamionowa (moc prądu oddawanego do sieci) wynosi 90W.  Prędkość graniczna wiatru, przy której turbina uzyskuje maksymalny poziom energii, wynosi 25 m/s. Jej cena wynosi 500 zł. Jej dokładny opis można zobaczyć tutaj https://ekowolt.pl/wiatraki-pradotworcze

Turbina wiatrowa FW 300W 12V

Ten model turbiny kosztuje 1 070,00 zł. To model o mocy 300 W.  Turbina FW 300W 12V posiada regulator wiatrowy 12V DC. Ma aerodynamiczny kształt, dzięki czemu pracuje bardziej efektywnie i wydajnie. Wybór konkretnego modelu turbiny wiatrowej zależy od budżetu oraz od zapotrzebowania energetycznego. Należy wspomnieć, że na zakup przydomowej elektrowni wiatrowej można otrzymać dotację z rządowego programu Mój Prąd. Branża OZE wciąż się rozwija, co sprawia, że zarówno fotowoltaika, jak i energetyka wiatrowa to technologie przyszłości.

Posted in Bez kategorii