Najlepsze praktyki dotyczące przechowywania owoców i warzyw

Najlepsze praktyki dotyczące przechowywania owoców i warzyw

Prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw może być skomplikowanym zadaniem, dlatego przestrzeganie najlepszych praktyk dotyczących przechowywania w chłodni ma zasadnicze znaczenie dla trwałości i jakości płodów rolnych.

Owoce i warzywa należy zawsze przechowywać osobno. Większość owoców po rozpoczęciu dojrzewania wytwarza hormon zwany etylenem, który zmienia teksturę, kolor i smak produktów. Niestety, owoce wytwarzające etylen oddziałują również na wszystkie otaczające je produkty, znacznie przyspieszając ich proces dojrzewania. Jeśli owoce są przechowywane obok warzyw, istnieje ryzyko przyspieszenia procesu starzenia się produktów, co prowadzi do niepotrzebnego marnotrawstwa żywności. Należy również unikać przeładowania chłodni powyżej jej pojemności, ponieważ podnosi to wewnętrzną temperaturę i przyspiesza niszczenie produktów.

Należy również unikać ciasno upakowanych palet, ponieważ może wystąpić zgniecenie warzyw czy owoców, co prowadzi do rozwoju bakterii. Trzeba rozmieszczać owoce i warzywa tak, aby wewnętrzny wentylator mógł swobodnie rozprowadzać chłodne powietrze po całej chłodni.

Dystrybutorzy powinni znać historię owoców i warzyw, aby podjąć najlepszą decyzję dotyczącą warunków przechowywania w chłodni i transportu. Obejmuje to takie czynniki, jak dojrzałość produktu, wcześniejsze przygotowanie towarów, poprzednie kontrole jakości i klasyfikacja produktów. Prawidłowe przechowywanie i chronienie warzyw i owoców przed zepsuciem w chłodniach sprawi, że znacznie wydłużymy ich żywotność. Należy również bezzwłocznie usuwać zepsute owoce oraz warzywa, aby nie spowodowały psucia pozostałych produktów w otoczeniu, co mogłoby przynieść poważne straty dla producentów i dystrybutorów, a także wzrost cen świeżej żywności. Dowiedz się, jak przechowywać morele, aby bez problemu przetrwały wiele tygodni bez strat składników odżywczych, koloru, jędrności oraz smaku. Należy pamiętać, że niektórych produktów spożywczych nie można przechowywać w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ spowoduje to przemrożenie i zepsucie.