Suknia ślubna  – skromna czy ekstrawagancka?

Suknia ślubna – skromna czy ekstrawagancka?

Oglądając zdjęcia ze ślubów, głównie te ze świata, można niejednokrotnie podziwiać fantastyczne kreacje panien młodych. Niektóre zdają się być dość odważne i nietypowe.

Przeciętny ślub oznacza raczej wybór sukni w miarę prostej, o klasycznym kroju, przy czym wciąż zostaje spore pole do popisu w zakresie detali, odcieni i dodatków. Kreacje na tyle oryginalne, że wyróżniają się na zdjęciach, może i wyglądają dobrze na konkretnych osobach. Czy jednak można się tym zainspirować i jak bardzo? Cóż, zawsze najważniejszym kryterium wyboru sukni ślubnej powinno być jej dopasowanie do sylwetki. Całą resztę należy przemyśleć i podjąć decyzję zgodną ze swoimi przekonaniami.

Skromne suknie ślubne nie są w żaden sposób wyzywające. Przeważnie mają fason klasyczny, z niewielkimi odstępstwami. Nie miewają zbyt dużego dekoltu ani z przodu, ani na plecach, nie są też zbyt krótkie (klasyka zakłada suknię typu maxi). Mogą być na tyle długie, że nie widać spod nich obuwia, a z tyłu występuje tren. Rękawy są wąskie i gładkie bądź rozszerzane, mogą też być krótkie, dopinane. Może wcale ich nie być, jednak góra nie powinna być zbyt wyeksponowana. Materiał jest biały i transparentny, czasami występują koronki, ale nie w formie samodzielnej (bez materiału pod spodem). Suknia może mieć kilka warstw, halki, tiulowe elementy. Dodatkami do takiej sukni są m.in. bukiet kwiatów, diadem, welon, biżuteria.

Wiele panien młodych chętnie eksperymentuje i nie ma w tym nic złego.

Nietypowe, odstępujące od klasycznej formy suknie ślubne pozwalają pobawić się fasonem i kolorem. Jednym z najprostszych odstępstw jest udanie się do ślubu w sukni w wersji mini. Dużo kobiet decyduje się też na duży dekolt, ewentualnie zabudowany przód i odkryte ramiona, albo dekolt na plecach. Zdarzają się suknie z licznymi przezroczystościami lub rozcięciami, nieraz dużymi, w dolnej części. Popularne są zabawy z kolorem i odzież czerwona, czarna, fioletowa lub w jeszcze innej barwie. Bawiąc się fasonami można też zdecydować się na komplet ze spodniami, nawet w nieco sportowym stylu, lub ubiór a’la męski garnitur, do którego dobiera się pasujące dodatki, czyli spinki, krawat lub mucha itd.