Przyczyn wypadków na placu budowy może być wiele, są to przykładowo niezabezpieczona poręcz, niedopasowana uprząż, maska, która nie została dopasowana do twarzy użytkownika.
W przypadku prac na wysokościach pracownicy powinni być odpowiednio zabezpieczeni. Mogą być to różnego rodzaju poręcze, ale również ważne będzie przypięcie pracownika za pomocą specjalnych szelek bezpieczeństwa. Linka musi zostać oczywiście zamocowana w odpowiednim punkcie, obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju szyny montowane na rusztowaniach. Dzięki temu pracownik może swobodnie się przemieszczać. Ważne jest przeszkolenie naszych pracowników z zasad bezpieczeństwa.
Muszą także wiedzieć jak prawidłowo założyć uprząż, musi ona przylegać do ciała, jednak w taki sposób aby nasze ruchy nie były ograniczone.
Należy pamiętać że jeden błąd może kosztować pracownika życie, jeśli nie jest odpowiednio chroniony. Ochrona przed upadkiem obejmuje między innymi solidne szyny, prowadnice dla lin stalowych, a także specjalne ograniczniki. Uprzęże przymocowane do szelek, nie dotrzeć do krawędzi prowadnicy, skąd mogły by się w końcu wysunąć. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie uprzęży. Ktoś, kto nigdy wcześniej nie nosił uprzęży lub nie został przeszkolony w zakresie prawidłowego jej używania, może mieć duży problem na początku. Pracownicy muszą zostać przeszkoleni w zakresie prawidłowego korzystania z ochrony przed upadkiem, których będą używać. Nieprawidłowo założona uprzęż może się wysunąć, lub też przeszkadzać w czasie pracy. Dlatego też konieczne będzie jej dopasowanie do każdego osobno. Tego rodzaju rozwiązania posiadają wiele możliwości regulacji, co będzie przekładało się nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na wygodę użytkowania. Z pewnością asekuracja linowa może być bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed upadkiem, trzeba jednak zwracać uwagę na szereg różnych aspektów takich jak przykładowo wytrzymałość linek stalowych, które muszą wytrzymać ciężar spadającego człowieka.