W przypadku kiedy chcemy połączyć się z inną firmą, trzeba określić dokładnie wszystkie warunki, z pewnością należy ocenić, jaki wkład wnoszą poszczególne firmy, można to zrobić na zasadzie ogólnej wartości danej firmy.
Następnie porównać z wartością drugiej i określić przykładowo procentowe udziały w nowo powstałej firmie. Jednym z najważniejszych instrumentów ekonomicznych jest analiza techniczna, która polega na śledzeniu cen akcji za pomocą wykresów. Mając do dyspozycji inne historyczne wykresy cen akcji, możemy próbować przewidzieć ceny akcji. Należy ciągle śledzić zachowanie cen akcji, zarówno w krótkim okresie czasu, jak również w dłuższych okresach, a następnie reagować w przypadku zbyt dużego spadku, czy też wzrostu. Jeżeli widzimy początki wzrostu, po dłuższym okresie spadku, może być to znak, że warto inwestować w akcje tej spółki.
Pomocna będzie również analiza fundamentalna, która daje szersze spojrzenie na zagadnienie szacowania akcji opłacalnych.
Dzięki niej możemy porównać ceny akcji z wyceną przedsiębiorstwa, co da nam obraz na to czy spółka pójdzie w górę, czy też spadnie. Na cenę akcji, jak i wycenę przedsiębiorstwa będą również miały wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak polityka ekonomiczna kraju, jak również wewnętrzna taka jak wielkość inwestycji, czy też dywidendy. Czasem firma może potrzebować pieniędzy na bieżące finansowanie działalności, dlatego też banki wyszły z propozycją kredytową, a mianowicie proponują dla takich osób kredyt handlowy. Dzięki niemu będą oni mogli zakupić dowolny przedmiot, bez ponoszenia wielkich kosztów. Tego rodzaju kredyt udzielany jest na określoną rzecz, z czego trzeba się z bankiem rozliczyć. Jako poręczenie może być dochód klienta banku. Każdy kredyt konsumpcyjny czy też handlowy, jest propozycją dla każdego, wystarczy spełniać określone warunki. W biznesie fuzje przejęcia to codzienność, jedne przedsiębiorstwa łączą się ze sobą, aby umocnić swoją pozycję na rynku, inne natomiast są przejmowane przez większe. Wszystko to dzieje się oczywiście w celu maksymalizacji zysków zy też rozwoju firmy.