Z pewnością dużo dzieciaków interesuje się dinozaurami, te prehistoryczne zwierzęta oczywiście fascynują także dorosłych. Dinozaury to zróżnicowana grupa gadów która zamieszkiwała ziemię przed milionami lat.
Dinozaury, które po raz pierwszy pojawiły się w późnym okresie triasu, około 250 milionów lat temu. Dinozaury dominowały na Ziemi przez prawie 200 milionów lat. Chociaż większość dinozaurów wyginęła, wielu ich krewnych żyje do dziś. Dinozaury to grupa zwierząt, które przed setkami milionów lat przemierzały naszą planetę. Przez ponad 170 milionów lat dominowały nad ziemi, od małych stworzeń o długości zaledwie kilkunastu centymetrów po jedne z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Ale pomimo ich długiej historii ewolucyjnej pochodzenie dinozaurów pozostaje owiane tajemnicą. Nie wiemy kiedy ewoluowały dinozaury i jak wyglądały pierwsze z nich. Pochodząca z około 230 milionów lat temu, w późnym okresie triasu, formacja Ischigualasto w Argentynie zawiera szereg szczątków zwierząt. Pokazuje, że w środowisku dominowały wczesne gady zwane rynchozaurami, a także zwierzęta blisko spokrewnione ze ssakami, zwane cynodontami.
Obecnie tę grupę reprezentują ptaki i krokodyle, a niektórzy naukowcy zaliczają do tej grupy również żółwie.
W przeszłości był znacznie bardziej zróżnicowany, ponieważ obejmował również wszystkie wymarłe dinozaury, pterozaury i wielu dziwacznie wyglądających przodków krokodyli. Sir Richard Owen, założyciel pierwszego muzeum dinozaurów, zdefiniował je w 1842 roku, po zauważeniu, że wymarłe zwierzęta Iguanodon i Megalosaurus miały kość krzyżową złożoną z pięciu połączonych kręgów. Zmiany te prawdopodobnie nastąpiły w wyniku tego, że pierwsze dinozaury chodzą na tylnych łapach lub też były zwierzętami dwunożnymi. Z historią dinozaurów dokładnie zapoznamy się w takim miejscu jak park dinozaurów polska. Można zobaczyć tu wiele interesujących wirtualnych pokazów, wartym uwagi jest swego rodzaju oceanarium gdzie na ekranach możemy zobaczyć jak wyglądały prehistoryczne gady żyjące w morzach.