W jaki sposób działają turbosprężarki w silnikach

W jaki sposób działają turbosprężarki w silnikach

Z pewnością wszyscy słyszeliśmy o silnikach z turbodoładowaniem, ale niewiele osób wie cokolwiek o ich działaniu.

Turbosprężarki mają wiele zalet i różnią się znacząco od silników wolnossących. Turbosprężarka to element składający się z turbiny i sprężarki powietrza, który służy do wykorzystania spalin emitowanych z silnika. Wtłacza więcej powietrza do cylindrów, pomagając silnikowi wytworzyć więcej mocy przy mniejszym zużyciu paliwa. Turbosprężarki składają się z wału z kołem turbiny na jednym końcu i koła sprężarki na drugim. Są one przykryte obudową w kształcie ślimaka z otworem wlotowym, do którego odprowadzane spaliny wchodzą pod wysokim ciśnieniem.

Gdy powietrze przechodzi przez turbinę, turbina obraca się, a sprężarka obraca się wraz z nią, zasysając ogromne ilości powietrza, które jest sprężane i wypuszczane z otworu wylotowego.

Rura kieruje to sprężone powietrze z powrotem do cylindrów przez chłodnicę, która chłodzi powietrze, zanim dotrze ono do cylindrów. Ponieważ turbosprężarki pracują z dużymi prędkościami, nawet do 250 000 obrotów na minutę, zwykle mają układ chłodzenia oleju, aby się nie przegrzały. Większość układów zawiera również zawór, który służy do odprowadzania nadmiaru gazu z turbosprężarki, gdy silnik wytwarza zbyt duże doładowanie, zapobiegając uszkodzeniu turbiny poprzez ograniczenie jej prędkości obrotowej. Silniki z turbodoładowaniem różnią się od standardowych silników tym, że wykorzystują zużyte spaliny do wciągania większej ilości powietrza do zaworu dolotowego. Podczas gdy silniki wolnossące polegają na naturalnym ciśnieniu powietrza, aby zasysać powietrze do silnika, turbosprężarki przyspieszają ten proces, wytwarzając moc bardziej ekonomicznie. Jeśli turbosprężarka ulegnie awarii, wymiana na nową jest naprawdę kosztowna, dlatego odpowiednim wyjściem jest regeneracja turbo Warszawa. Silniki z turbodoładowaniem oferują szereg korzyści, dlatego są teraz tak popularne w nowoczesnych samochodach. Turbosprężarki wytwarzają więcej mocy w silniku tej samej wielkości. Dzieje się tak, ponieważ każdy skok tłoka generuje więcej mocy niż w silnikach wolnossących. Oznacza to, że coraz więcej samochodów jest wyposażonych w mniejsze, turbodoładowane silniki, zastępujące większe i mniej ekonomiczne jednostki.