Limit faktoringowy to nic innego, jak maksymalna kwota jaką dana firma faktoringowa powinna wypłacić swemu klientowi (a więc faktorantowi), oczywiście dokonuje się tego w ramach finansowania faktur, które występują w formie faktoringu.
Limit taki posiada charakter odnawialny. Charakter odnawialny limitu faktoringowego charakteryzuje się przede wszystkim tym, że każda wpłata, która zostaje dokonana przez płatnika faktoringowego w skuteczny sposób zwalnia limit dostępnych środków, a dodatkowo faktorant ma możliwość finansowania kolejnych faktur.
Firma faktoringowa przyczynia się do określenia limitu faktoringowego, który jest dostępny dla klienta, ale uwzględnia przy tym takie czynniki jak:
- rodzaju zastosowanego faktoringu, z którego ma zamiar skorzystać dany klient. Od niego konkretnie zależy, jaki będzie procent wartości faktur brutto, które zostaną zgłoszone do faktoringu, czyli jest to nic innego, jak zaliczka faktoringowa, która następnie zostanie wypłacona danemu klientowi,
- długość okresu finansowania (chodzi tutaj o nic więcej, jak o ilość dni udzielanego przez danego faktoranta kredytu kupieckiego)
- wartość wszystkich faktur, które zostały przekazane przez klienta do finansowania.
O tym należy pamiętać!
Jeżeli określamy limit faktoringowy to powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby posługiwać się wskaźnikiem rzeczywistych, ale również realnych potrzeb. Należy pozostać w tym zakresie bardzo precyzyjnym. Jest to istotne przede wszystkim z tego względu, że firmy faktoringowe za każdym razem pobierają prowizję przygotowawczą, która odnosi się do wartości udzielonego limitu faktoringowego. Nie opłaca się więc płacić za kwotę limitu, którego nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Drugim czynnikiem jest w szczególności to, że firma faktoringowa na wstępnym etapie współpracy w większości przypadków jest w stanie przyznać nam o wiele niższy limit, natomiast wraz z upływem czasu jest w stanie go w odpowiedni sposób podwyższyć.