Jak spawać migomatem, aby uzyskać wysoką jakość spoiny?

Jak spawać migomatem, aby uzyskać wysoką jakość spoiny?

Spawanie MIG MAG, czyli migomatem stanowi 65% wszystkich łukowych metod spawania, które zalicza się do przemysłowych. Wykorzystują je nie tylko profesjonaliści, ale także majsterkowicze w przydomowych warsztatach. Jak spawać migomatem, aby uzyskać dobrą jakość spoiny? Czytaj dalej.

Jak spawać migomatem, aby uzyskać wysoką jakość spoiny?

MIG MAG – na czym polega spawanie tą metodą?

Jeśli spawasz materiały różnymi metodami, wiedz, że wymagają one zastosowania odpowiednich gazów osłonowych. W ten sposób zapobiegniesz nieprawidłowościom w powstałej spoinie.

Spawanie MIG MAG to nic innego jak spawanie metodą łuku elektrycznego. ów łuk wytwarza się między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest tu drut, który jest podawany w sposób ciągły. Natomiast gaz osłonowy chroni jeziorko ciekłego metalu i łuk.

MAG to sposób spawania polegający na wykorzystaniu gazów chemicznie aktywnych, takich jak dwutlenek węgla. Z kolei spawanie MIG odbywa się w osłonie gazów chemicznie obojętnych – helu lub argonu.

Wśród popularnych urządzeń MIG MAG na uwagę zasługuje migomat Magnum, który klienci chwalą sobie za bezawaryjność oraz doskonały stosunek jakości do ceny.

Jakie metale można połączyć, spawając metodą MIG MAG?

Jeśli chcesz połączyć magnez, miedź, aluminium bądź inne metale nieżelazne lub ich stopy i mieszanki, wybierz metodę spawania MIG. Z kolei metodę MAG wykorzystasz do spawania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

MIG MAG to spawanie za pomocą łączenia gazów pasywnych z aktywnymi – na przykład argonu z dwutlenkiem węgla w różnych proporcjach.

Jak uzyskać dobrą jakość spoiny, spawając metodą MIG MAG?

Spawanie MIG MAG, czyli migomatem lub półautomatem spawalniczym daje Ci wiele możliwości regulowania parametrów urządzenia. Metodę tę wyróżnia to, że migomat wydziela odpowiednią ilość gazu osłonowego i podaje drut do jeziorka spawalniczego.

Co możesz kontrolować podczas procesu spawania?

  • napięcie i natężenie prądu spawania,
  • szybkość podawania drutu,
  • częstotliwość prądu spawania i długość impulsu.

Jak ustawić podstawowe parametry migomatu?

Jakość spoiny, jaką uzyskasz, w dużej mierze zależy od Twoich umiejętności, ale także od parametrów urządzenia. Jak je zatem ustawić, aby zapewnić sobie dobre efekty pracy?

Zwróć uwagę na rodzaj i biegunowość prądu spawania. Spawając MIG MAG, stosuje się prąd stały o dodatniej biegunowości. Dzięki temu drut spawalniczy intensywnie się topi. Jeśli jednak wykorzystujesz drut samoosłonowy, musisz zmienić biegunowość.

Kolejna kwestia to napięcie łuku spawalniczego, które wpływa na jego stabilność oraz ogranicza rozpryski. Jeśli ustawisz zbyt wysokie napięcie, spodziewaj się mniejszej częstotliwości zwarć, mniejszej stabilności łuku i większych rozprysków. Natomiast zbyt niskie napięcie powoduje, że proces spawania jest niestabilny. Wartość napięcia możesz regulować płynnie lub skokowo, w zależności, jakim urządzeniem dysponujesz.

Aby drut topił się stabilnie, ustaw jego prędkość podawania. Jeśli będzie ona zbyt mała, na końcu drutu powstaną ciekłe krople metalu, które spłyną w pobliże jeziorka spawalniczego. Zbyt duża prędkość podawania drutu powoduje, że nie nadąża on z topieniem się w łuku.

Właściwy kształt spoiny uzyskasz, kiedy ustawisz prawidłową prędkość spawania. Dla ręcznego spawania MIG MAG, prędkość mieści się w zakresie 0,2-1,4 m/min. Kiedy prawidłowo ustawisz natężenie i napięcie, a dodatkowo prędkość spawania będzie mieściła się w normie, zachowasz dobrej jakości spoinę.

Podczas spawania bądź skoncentrowany i obserwuj kształt spoiny. Migomat jest łatwy w obsłudze, jednak chwila nieuwagi może spowodować, że efekt Twojej pracy będzie daleki od zamierzonego. Dla początkujących spawaczy polecamy zatem migomaty z synergią, które po wybraniu prędkości podawania drutu automatycznie ustalą napięcie łuku spawalniczego. Zwalnia to początkującego użytkownika z metody prób i błędów, które zajmują czas i mogą być kosztowne. Wybierz sprzęt dobrej jakości, taki jak wspomniany migomat Magnum. Zyskasz gwarancję, że spawanie przebiegnie sprawnie.

Posted in Bez kategorii