Opłata polisy OC po terminie – czy grozi Ci za to kara?

Opłata polisy OC po terminie – czy grozi Ci za to kara?

Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do wykupienia i posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej.

W ramach takiego ubezpieczenia pokrywane są koszty ewentualnych napraw osób poszkodowanych oraz koszty leczenia, w przypadku poważniejszego wypadku prowadzącego do uszczerbku na zdrowiu. Często właściciele samochodów zapominają o zapłacie składki ubezpieczeniowej w wyznaczonym terminie. Jednym z przypadków jest nieopłacenie nowej polisy na kolejny rok, a drugim jest brak terminowej płatności raty ważnej polisy OC. Warto uzyskać więcej informacji związanych z takimi opóźnieniami i ewentualnymi karami.

Opłata polisy OC po terminie – czy grozi Ci za to kara?

Brak terminowej płatności OC – konsekwencje

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której brak terminowej płatności prowadzi do niezawarcia lub nieprzedłużenia polisy OC na kolejny rok, wówczas dojdzie do przerwania ciągłości całego ubezpieczenia pojazdu. Do momentu wykupienia nowej polisy, samochód nie będzie ubezpieczony, więc wszelkie koszty leczenia oraz napraw będzie musiał pokryć kierowca, który nie zadbał o taką polisę i spowodował zdarzenie drogowe. Poza tym należy liczyć się z wysoką karą finansową naliczoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który z pewnością wykryje brak ciągłości i naliczy karę proporcjonalną do długości przerwy w ubezpieczeniu.

Kierowcy, którzy posiadają ważną polisę, mogą spóźnić się z jej opłaceniem lub zapłaceniem raty. W takim przypadku pojazd nadal jest objęty ochroną, ale należy liczyć się z odsetkami karnymi, windykacją, a nawet ściąganiem należności przez komornika. Co więcej, samochód jest objęty ochroną, ale po wypłaceniu pieniędzy poszkodowanemu, towarzystwo zażąda ich zwrotu od sprawcy zdarzenia, który nie zapłacił składki na czas. Warto więc pamiętać o takich terminach, aby uniknąć przykrych problemów prawnych oraz finansowych.

Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z zasadami ubezpieczeń i ich opóźnionych płatności. Wiele cennych informacji można znaleźć na stronie http://ubezpiecz-auto.biz/przedluzenie-oc-terminie-czym-sie-wiaze/ oraz w innych źródłach internetowych. Informacje są publikowane przez doświadczonych agentów ubezpieczeniowych, więc warto się nimi zainteresować.