Infekcje grzybicze plonów są trudne do zwalczania

Infekcje grzybicze plonów są trudne do zwalczania

Najlepszym rozwiązaniem dla hodowców roślin jest zapobieganie występowania chorób, ponieważ ich leczenie może się okazać trudne lub nawet nieskuteczne.

Jeśli środek ochrony roślin, którego używasz, działa tylko na jedno miejsce docelowe w grzybie, organizm często może dość szybko rozwinąć odporność na taką substancję.Infekcje grzybicze plonów są trudne do zwalczania

Jak zwalczać patogeny powodujące przypąkowe zamieranie pędów maliny

Ciągłe stosowanie tego samego fungicydu spowoduje, że zmutowane lub odporne populacje patogenów przetrwają i rozmnożą się.

Po upływie wystarczającego czasu oporny szczep grzybów będzie mógł atakować plony nawet jeśli zastosujemy preparaty ochronne. Jednym ze sposobów zmniejszenia prawdopodobieństwa tego szkodliwego procesu jest rotacja fungicydów, które mają na celu różne sposoby zabijania grzybów i wirusów powodujących groźne choroby, takie jak przypąkowe zamieranie pędów u malin. Tego typu infekcja wirusowa powoduje utratę plonów, ponieważ pąki usychają, i jest trudna do wyleczenia.Wszystkie dostępne na rynku fungicydy są sklasyfikowane na grupy zgodnie z ich sposobem działania. Fungicydy w każdej grupie otrzymują również kod FRAC. Należy pamiętać o rotacyjnym używaniu środków ochrony roślin z różnych grup, aby patogeny nie mogły się uodpornić na substancje czynne poszczególnych fungicydów. Rośliny, które są podatne na choroby zgorzelinowe, mogą skorzystać z wstępnego zaprawiania nasion środkiem grzybobójczym. Rośliny zbożowe, kukurydza, pszenica, owies, groch, buraki cukrowe, rzepak, słoneczniki i fasola również polegają na użyciu fungicydów przed sadzeniem. Grzyby często przenoszą swoje zarodniki z wiatrem, dlatego jeśli infekcja już się rozwinęła na roślinach, może być bardzo trudna do opanowania.Jeśli zauważysz przypąkowe zamieranie pędów maliny, jak najszybciej usuń zainfekowane resztki roślin i wyrzuć je do śmieci, a nie na stos kompostu. Rozmieszczaj także rośliny w odpowiednich odstępach, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i szybkie wysychanie liści po deszczu lub rosie.