Pomidory to warzywa, których nie trzeba nikomu przedstawiać.
Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród wielu konsumentów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Pomidory są doceniane przez spore grono ludzi ze względu na ich soczystość, świetny smak, atrakcyjny zapach oraz bogactwo witamin i innych składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że są chętnie jadane na surowo, w formie różnych przetworów, zup, a także są dodawane do dań na zimno i ciepło, różnych sałatek, itp. Niezależnie od tego czy pomidory są przechowywane hurtowo czy też może w niewielkiej ilości do wykorzystania domowego, warto zainteresować się kilkoma podstawowymi sprawami i zasadami ich prawidłowego przechowywania. Dzięki temu można będzie cieszyć się ich wysoką jakością i bardzo dobrym smakiem przez dłuższy czas.
Przechowywanie pomidorów – podstawowe informacje
W opinii wielu osób przechowywanie pomidorów w lodówkach i chłodniach to nie najlepszy pomysł, ponieważ w warunkach niskich temperatur w pomidorach tworzą się różne substancje i związki szkodliwe dla ludzkiego organizmu, a warzywa tracą swoją konsystencję, smak oraz zapach i substancje odżywcze. Problemem w rzeczywistości jest nieumiejętne przechowywanie pomidorów w lodówce. Ważna jest dojrzałość, jakość i pochodzenie pomidorów. Warzywa dojrzałe, ze sprawdzonego źródła można przechowywać bez większych problemów w chłodni lub lodówce przez kilka dni.
Jeśli jednak pomidory nie dojrzały całkowicie, wówczas przez pierwsze dni powinny być umieszczane na półkach oraz w innych miejscach, które są zacienione, wolne od promieni słonecznych oraz chłodne. Mogą to być różnego rodzaju przechowalnie, spiżarnie, piwnice, itp. Warto zadbać o odpowiedni przewiewny pojemnik, ponieważ szczelne zamykanie pomidorów w folii spowoduje ich zgnicie i wytworzenie związków azotowych, a także różnych grzybów czy też bakterii. Idealne warunki przechowywania to temperatura 7-10 stopni Celsjusza. W niej pomidory zachowają swoje właściwości przez 3-5 dni.
Jak widać zarówno przechowywanie pomidorów w przechowalni, jak i w lodówce jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy bowiem od stopnia dojrzałości warzyw, a także ich jakości i pochodzenia. Na rynku można bez problemu znaleźć i nabyć specjalne preparaty, które są odpowiedzialne za konserwowanie warzyw i wydłużenie okresu ich magazynowania bez powstawania żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Warto się z nimi zapoznać, szczególnie w przypadku posiadania dużej, hurtowej ilości pomidorów.