Rodzaje osłon okiennych

Rodzaje osłon okiennych

Z radością zauważamy, że ilość dostępnych na rodzimym rynku rodzajów osłon okiennych nieprzerwanie się powiększa. Jest to również doskonała informacja dla osób renowujących oraz budujących od podstaw własne obiekty użytkowe, mieszkalne, czy też przemysłowe, bowiem gwarantuje to możliwość dostosowania produktu do specyfiki obiektu. W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż obecnie konsumenci wybierać mogą spośród rolet nadstawnych, adaptacyjnych, podtynkowych, rolet typu Screen, żaluzji fasadowych oraz okiennic.

Jak doskonale wiadomo, ostatnie z nadmienionych elementów wykończeniowych pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną oraz pozwalają uchronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem lub wychładzaniem się. Rolety są wyrobami nieco bardziej zaawansowanymi, głównie z uwagi na fakt, iż dzięki wysokiej jakości wykonania oraz zastosowanym materiałom mogą one także chronić posiadacza danego budynku przed wizytą nieproszonych gości. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wyposażyć je w dodatkowe elementy, takie jak chociażby specjalistyczne zamki czy też systemy zautomatyzowane, dzięki czemu podnoszenie oraz opuszczanie osłon okiennych trwać będzie zaledwie kilka sekund i odbywać się będzie przy pomocy pilota oraz specjalnych silniczków, a więc – bez jakiejkolwiek bezpośredniej ingerencji ze strony użytkownika.

Dokonując wyboru jednego z rodzajów osłon okiennych, pamiętać należy, aby był on odpowiednio dostosowany do specyfiki elewacji oraz do ilości miejsca jakim dysponujemy. W przypadku rolet adaptacyjnych, podtynkowych oraz nadstawnych potrzeba go nieco więcej, szczególnie nad oknem, gdzie to mieścić się będzie specjalny „kosz” w którym znajdowała się będzie roleta po złożeniu.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na żaluzje, rolety, czy też okiennice, musimy upewnić się, iż wykonane są one z materiałów najwyższej jakości, które to odporne będą na wszelkiej maści deformacje, uszkodzenia oraz wahania temperatur. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest niezwykle istotna, zwłaszcza w naszym klimacie charakteryzującym się wysoką nieprzewidywalnością warunków na przestrzeni kolejnych pór roku. Nie wahajmy się zapłacić od kilkunastu do kilkuset złotych więcej za produkt, który przykuje nasz wzrok pieczołowitością wykonania, bowiem w rzeczonej sytuacji będziemy mogli mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, że kunszt ten bezpośrednio przełoży się na jego żywotność, długowieczność, jak również – ograniczy częstotliwość koniecznych do przeprowadzenia działań stricte konserwacyjnych.

Jeżeli osłony okienne montowane są w obiekcie znajdującym się na terenie podmokłym lub też mającym służyć jako domek letni, wysoce zalecanym jest uzupełnienie ich dodatkowo o moskitiery, które znacznie uprzyjemnią przebywanie w takim budynku, minimalizując ryzyko, iż do jego wnętrza przedostawać się będą duże ilości niepożądanych owadów – w tym przede wszystkim komarów, które jak wiemy potrafią zepsuć każdy wypoczynek oraz zagwarantować nam niejedną nieprzespaną noc!