Masz wrażenie, że wysłałeś / wysłałaś już milion CV i listów motywacyjnych, szukasz pracy od długich tygodni – i nic? Kiedy poszukiwanie zatrudnienia się przeciąga, trudno zachować entuzjazm i pozytywne nastawienie.
W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy na pewno wykorzystujesz wszystkie możliwości i znasz najskuteczniejsze narzędzia do szukania pracy.
Szukanie pracy – dlaczego się przedłuża?
Zacznijmy od tego, że rynek pracy w Polsce podlega różnym zmianom i jest wrażliwy na ogólną sytuację gospodarczą w kraju i na świecie. Co więcej, dostępność pracy jest różna w poszczególnych regionach. Przykładowo, w końcu marca 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,4%, ale o ile w województwie wielkopolskim była na poziomie 3,9%, to w warmińsko-mazurskim – 10,5%.
Ponadto, szanse na etat w danej miejscowości czy powiecie są różne w stosunku do przedstawicieli poszczególnych zawodów. Badanie Barometr zawodów pokazuje na przykład, że w 2021 r. ogólnie w Polsce obserwuje się nadwyżkę szukających pracy ekonomistów. W deficycie są z kolei między innymi kierowcy autobusów, magazynierzy i spawacze. Niemniej sytuacja w konkretnym powiecie może być zupełnie inna. Przykładowo, zgodnie z Badaniem w Warszawie największy brak chętnych w stosunku do dostępnych ofert notowany jest w zawodzie pracownika obsługi ruchu szynowego, a w nadwyżce rozglądających się za posadą są przedstawiciele takich profesji jak kelner, barman, instruktor sportowy, animator kultury, pracownik obsługi ruchu szynowego czy specjalista ds. reklamy, marketingu i sprzedaż.
Trudno oczywiście zrzucać wszystko na okoliczności, miej jednak świadomość, że Twoje szanse na znalezienie etatu mogą wyglądać różnie w poszczególnych częściach kraju. Jeśli jesteś gotowy / gotowa na przeprowadzkę za pracą, warto zatem zastanowić się, w której miejscowości pracodawcy poszukują osób z Twoimi kwalifikacjami. Kolejną opcją jest przyjrzenie się zawodom deficytowym w Twojej okolicy i przekwalifikowanie. Czasami stosunkowo łatwo można przyuczyć się do pokrewnego zawodu, poszerzyć kompetencje, wykonać kurs – na przykład online bądź refundowany przez Powiatowy Urząd Pracy. I w tym wypadku nietrudno o przykłady – znajdujący się w nadwyżce ekonomiści bardzo często wybierają zawód pozostających w wielu częściach kraju w deficycie księgowych.
Jak szukać pracy?
Zbyt długie szukanie pracy może być także efektem trudności z dotarciem do dużej liczby atrakcyjnych ofert. Na początek warto podkreślić, że pozyskiwanie ogłoszeń powinno odbywać się różnymi kanałami – niemniej nie są one równoważne. Dobrze jest zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy, miej jednak świadomość, że liczba ogłoszeń trafiających do PUP jest stosunkowo niewielka w stosunku do wszystkich dostępnych na rynku propozycji zatrudnienia – urząd nie powinien być zatem Twoim podstawowym źródłem ogłoszeń o pracę.
Podobnie rzecz ma się z wykorzystywaniem osobistych kontaktów. Znajomi mogą dać Ci znać o dostępnych wakatach, ukrytych rekrutacjach, niemniej czekanie na to, aż ktoś załatwi Ci pracę trudno uznać za optymalny sposób szukania posady.
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że współcześnie najwięcej ogłoszeń o pracę publikowanych jest w internecie. W sieci jednak są lepsze i gorsze źródła ofert. Przekopywanie się przez dziesiątki różnych witryn, na których mogą, ale nie muszą pojawić się propozycje zatrudnienia (stron firm, forów, mediów społecznościowych, platform typu kupię-sprzedam) jest czasochłonne, dość żmudne i może przedłużyć poszukiwanie zatrudnienia. O wiele lepiej postawić na portal pracy – czyli miejsce w sieci dedykowane rekrutacjom. Takich portali mamy w Polsce kilka – wybierzmy taki, który spełnia kilka kryteriów:
- jest popularny – czyli daje dostęp do wielu ogłoszeń, a codziennie dodawane są nowe oferty, wszystkie zaś są aktualne,
- gwarantuje bezpieczeństwo – ogłoszenia weryfikuje na nim zespół ekspertów, który dba o to, by nie pojawiały się anonse od osób starających się np. wyłudzić dane czy pieniądze,
- jest łatwy w obsłudze, intuicyjny,
- pozwala na darmową rejestrację,
- umożliwia filtrowanie ogłoszeń o pracę – np. pod względem lokalizacji, obszaru zawodowego,
- daje dostęp do użytecznych funkcji i narzędzi usprawniających poszukiwanie etatu – jak job alert, newsletter, kreator CV,
- umożliwia wygodne przeglądanie ofert i aplikowanie z różnych urządzeń, komputera, tabletu czy telefonu.
Wszystkie te warunki spełnia na przykład praca.pl – renomowany portal z ogłoszeniami. Dostęp do ofert mają także niezarejestrowani użytkownicy, warto jednak założyć na tym portalu konto. Dzięki temu weźmiesz udział w naborze, wyślesz CV i skontaktujesz się z pracodawcami za pośrednictwem strony, a wszystkie Twoje rekrutacje będziesz mieć w jednym miejscu.
Nawet jeśli od dawna szukasz pracy, nie trać nadziei na dobrą posadę. Zaplanuj kolejne kroki, wykorzystaj najlepsze narzędzia i zachowaj otwartą głowę. Powodzenia!