Jak przechowywać owoce w chłodni?

Jak przechowywać owoce w chłodni?

Wielu sadowników po zbiorach przechowuje owoce w chłodni, aby owoce nie straciły swoich właściwości należy zastosować odpowiednie warunki.

Ważnym czynnikiem jest temperatura, wilgotność powietrza, jak również możemy zastosować systemy wentylacyjne. Dodatkowo dostępne są regulatory, które opóźniają dojrzewanie, dzięki czemu możemy przedłużyć okres przechowywania o wiele miesięcy.

Jak przechowywać owoce w chłodni?

Regulatory dojrzewania owoców

Regulatory wzrostu często wykorzystuje się również w ogrodnictwie, mogą służyć one do opóźnienia procesów dojrzewania takich owoców, jak gruszki, jabłka, śliwki, morele, brzoskwinie, pomidory, papryka czy kapusta pekińska i brokuły. Wyhamowanie produkcji etylenu powoduje, że roślina wolniej dojrzewa, co jest pożądane przez hodowców. W chłodniach przygotowany jest odpowiedni klimat, obniżona jest temperatura, zastosowane są systemem kontrolujące wilgotność. Dzięki temu można przechowywać owoce o wiele dłużej, często wykorzystują to rolnicy, którzy oczekują na wyższą cenę poza sezonem.

Regulatory często stosowane są w przypadku przechowywania jabłek, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na temperaturę w chłodni, która powinna wynosić poniżej 10 stopni Celsjusza. W zależności od odmiany, okresu zbiorów, temperatura może się nieco zmieniać. Dodatkowo należy zadbać o właściwą wilgotność powietrza, konieczne może być także wymuszenie ruchu pomiędzy skrzynkami, dlatego należy odpowiednio dobrać półki, wysokość poszczególnych skrzynek, w których przechowywane są jabłka, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Owoce, które przechowywane są w niewłaściwych warunkach, lub też w ich przypadku nie stosowane są regulatory, mogą szybciej dojrzewać, psuć się. W przypadku kiedy stworzymy właściwe warunki, jabłka mogą być przechowywane przez kilka miesięcy, podobnie jak inne owoce.

Stworzenie właściwych warunków w chłodni pozwoli na wielomiesięczne przechowywanie owoców, warto w tym przypadku wykorzystać regulator FruitSmart, który dostępny jest na stronie internetowej http://rosliny.kanwas.pl. Dostępne są informacje na temat terminu stosowania, warunków w jakich powinny być przechowywane owoce, aby regulator działał prawidłowo, Możemy w ten sposób przedłużyć okres przechowywania jabłek, gruszek, śliwek, nektarynek, pomidorów, kapusty czy też roślin ozdobnych.

Posted in Bez kategorii