Niektóre rośliny uprawne wzrastają na naszych polach przez cały rok, dobrym przykładem jest rzepak ozimy, który wysiewany jest pod koniec sierpnia lub też na początku września.
W tym przypadku będzie występował problem z różnego rodzaju na chwastami, mogą być to rośliny jedno lub też dwuliścienne. Obecnie możemy wykorzystać bardzo skuteczne preparaty, mogą być to herbicydy selektywne, które będą usuwały określone rodzaje chwastów, mogą doprowadzić do ich obumarcia lub też przynajmniej spowolnić ich rozrost.
Opryski herbicydowe w rzepaku
W przypadku herbicydów możemy stosować różne substancje czynne, które będą posiadały skuteczność doglebową lub też będą to herbicydy przeznaczone do stosowania na liście. W pierwszym przypadku przed zasiewem możemy prewencyjnie wykorzystywać różne rodzaje herbicydów, które działając na nasiona będą powodowały opóźnienie ich wzrostu. W przypadku działania na liście będzie do zabużanie wielu procesów związanych przykładowo z fotosyntezę czy też różnych procesów na poziomie komórkowym, dzięki czemu chwasty będą dużo niższe, można doprowadzić także do obumierania liści.
W przypadku stosowania środków doglebowych należy zadbać o to, aby ziemia była wilgotna, ułatwiła dostanie się herbicydów do systemu korzennego. Natomiast w przypadku stosowania na liście oraz na łodygi herbicyd powinien pozostawać na nich możliwie długo, dlatego powinniśmy unikać wysokich temperatur. W wielu przypadkach stosowanie herbicydów przy zbyt dużym wietrze może doprowadzić do zwiania go na inne uprawy, lub też do nierównomiernego rozprowadzenia po polu. Często wybieramy dni możliwie bezwietrzne, kiedy nie zapowiadane są opady deszczu. Dobrym pomysłem może być wykonanie oprysku w nocy, kiedy temperatury są nieco niższe, pozwalają na szybsze wnikanie herbicydów w głąb rośliny.
Na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/, możemy przeczytać, w jaki sposób zwalczać chwasty jednoliścienne w rzepaku, kiedy warto je zastosować, możemy dowiedzieć się także wielu ciekawych informacji na temat do zwalczania chwastów dwuliściennych. Wykorzystanie odpowiednich herbicydów może pozwolić nam na wyeliminowanie wielu chwastów, takich jak mak polny, chaber, tasznik pospolity. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na dużo większe plony.